تابلو برق چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

تابلو برق چیست؟

 

شاید خیلی از شماها جعبه های بزرگی که بر روی آن  علامت خطر وجود دارد رو در جاهای مختلف دیده باشید .اما واقعا این جعبه ها چی هستن و چه کاربردی دارند ؟همه ی ما کم و بیش با اصطلاح تابلو برق و برق صنعتی و مواردی از این قبیل برخورد کردیم. آیا شما می دانید که تابلوهای برق شامل چه مولفه های هستند و یا اینکه در چه جایگاهی بکار برده می شوند؟ آیا می دانید تابلوهای برق بر چه اساس و به چه ترتیبی دسته بندی می شوند؟ اگر دست دارید راجع به تابلو های برق بیشتر بدونید با ما همراه باشید.

تابلو برق چیست؟

تابلو برق یک محفظه برای نصب و سیم بندی تجهیزات الکتریکی است که کلیدها و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان و …) روی آن نصب می‌شوند. همچنین تابلوهای برق جهت جلوگیری از وارد شدن شوک الکتریکی به کاربرانِ تجهیزات و حفاظت تجهیزات در برابر عوامل محیطی استفاده می‌شوند.

تابلو های برق از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

تابلو برق در اصل شامل سوئیچ ها، دستگاه های محافظ از جمله کلیدها، فیوزها، جدا کننده ها، قطع کننده های مدار، رله ها، قطعات کنترل، دستگاه های برقی، ترانسفورماتورهای جریان، ترانسفورماتورهای پتانسیل، و تجهیزات مختلف از این نوع می باشند.

برخی تجهیزات تابلو برق به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانند هم در شرایط طبیعی و هم در شرایط غیر طبیعی به فعالیت خود ادامه دهند.

کلید های برق: دستگاهی است که برای قطع و وصل کردن مدار الکتریکی در مسیری مناسب استفاده می شود. کلیدهای برق در چند دسته طبقه بندی می شوند: سوئیچ های جریان هوا،سوئیچ های روغنی

فیوز: قسمت کوچکی از یک سیم یا نوار باریک است که زمانیکه جریان های جاری بیش از اندازه از آن عبور می کنند ذوب می شود. فیوز برای حفاظت در مقابل جریان به مدار اضافه شده است.

قطع کننده های مدار: قطع کننده مدار وسیله ای است که می تواند مدار را در تمام شرایط قطع و وصل کند.

رله ها : رله دستگاهی است که خطا را تشخیص داده اطلاعات را به قطع کننده مدار میفرستد.

تابلو برق چیست؟

طبقه بندی تابلو برق

تابلو برق می تواند بر مبنای سطح ولتاژ بصورت زیر طبقه بندی شود:

 • تابلو برق ولتاز پایین
 • تابلو برق ولتاژ متوسط
 • تابلو برق ولتاژ بالا

تابلو برق ولتاژ پایین

بطور کلی تابلو برق الکتریکی که تا ۱ کیلو ولت ولتاژ دارد بعنوان تابلو برق ولتاژ پایین شناخته می شود.  تابلو برق ولتاژ پایین(LV) شامل قطع کننده های مدار ولتاژ پایین، کلیدها، جدا کننده های الکتریکی قطع بار، قطع کننده مدار زمین و غیره است. تمام لوازم مورد نیاز جهت حفاظت سیستم ولتاژ پایین نمونه ای از این تابلومی باشد. در واقع این نوع تابلو برق شامل تمام لوازم جانبی مورد نیاز جهت حفاظت از سیستم های با ولتاژ پایین هستند.

تابلوهای برق فشار ضعیف از نظر کاربرد را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد

 • تابلوهای فرمان موتوری که جهت کنترل موتورهای سه فاز ساخته می‌شوند
 • تابلوهای توزیع صنعتی که جهت توزیع جریان در یک واحد صنعتی استفاده می‌شوند
 • تابلوهای بانک خازنی که جهت اصلاح ضریب توان یک کارگاه ساخته می‌شوند
 • تابلوهای توزیع مسکونی که برای توزیع جریان در یک واحد مسکونی ساخته می‌شوند
 • تابلوهای کنترل صنعتی یا تابلوهای PLC که جهت کنترل اتوماتیک فرایندهای صنعتی کاربرد دارند
 • تابلوهای مارشالینگ که ارتباط بین تابلوهای برق و سیستم کنترل مرکزی (DCS) را فراهم می‌کنند

تابلو برق

تابلو برق ولتاژ متوسط

تابلو برق هایی با ولتاژ بین ۳ تا ۳۶ کیلو ولت بعنوان تابلو برق ولتاز متوسط (MV )شناخته می شوند. این تابلو برق ها انواع مختلفی دارند، برخی از آنها محفظه ی درونی شان از فلز تشکیل شده است، برخی دیگر رویه ی بیرونی شان از فلز ساخته شده است. هدف اصلی شبکه برق MV آن است که جریان را، صرفنظر از آنکه چه نوع CB در سیستم تابلو برق MV استفاده می شود، در شرایط خطا قطع کند. با این وجود ممکن است در سایر شرایط نیز قابلیت عملکرد داشته باشد. تابلو برق ولتاژ متوسط، باید توانایی انجام کارهایی که در زیر آمده است را داشته باشد:

 • روشن / خاموش کردن معمولی کلید جریان
 • قطع جریان اتصال کوتاه
 • سوئیچینگ جریان های خازنی
 • سوئیچینگ جریان های قیاسی
 • کاربردهای اختصاصی خود

تابلو برق ولتاژ بالا

سیستم های برقی که با ولتاژهای بالای ۳۶ کیلو ولت کار می کنند، به عنوان سیستم های ولتاژ بالا شناخته می شوند.
هر چقدر سطح ولتاژ بالاتر باشد، شدت جریان تولید شده در طول عملیات سوئیچینگ نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین در طراحی تابلو برق های ولتاژ بالا بایستی دقت ویژه ای در نظر گرفته شود.قطع کننده مدار ولتاژ بالا، یکی از اجزا اصلی تابلو برق های HV می باشد، بنابراین قطع کننده مدار ولتاژ بالا بایستی ویژگی های بخصوصی برای عملکرد ایمن و معتبر داشته باشد.
دو عملیات خاموشی و سوئیچینگ به ندرت در مدارهای ولتاژ بالا رخ می دهد. در بیشتر مواقع این قطع کننده های مدار روشن گذاشته می شوند و ممکن است بعد از مدت زمان طولانی بکار گرفته شوند. بنابراین CB ها بایستی به اندازه کافی قابل اطمینان داشته باشند تا ایمنی را در این سیستم ها تامین کنند.

تابلو برق ساختمان

تابلوهای برق داخل ساختمان

تابلوهای برق داخل ساختمان را به سه دسته تابلوی جعبه فیوزها، تابلوی عمومی و تابلوی اصلی (تابلوی کنتور) تقسیم می‌کنند.

 • علامت اختصاری جعبه فیوز

تغذیه مدارهای روشنایی و پریزهای هر واحد مسکونی از این تابلو فراهم می‌شود. این تابلوها جایگزین جعبه‌های تقسیم پراکنده در ساختمان‌ها قدیمی شده‌اند. در این روش سیم‌کشی، سامانه‌های جریان‌ضعیف، تغذیه روشنایی و پریزهای برق کاملاً از هم مجزا هستند و مزیت آن این است که در صورت بروز اتصالی یا خطا در بخشی از ساختمان، تنها همان بخش از مدار خارج می‌شود. این تابلوها معمولاً در ورودی ساختمان یا آشپزخانه نصب می‌شوند.

 • تابلوی عمومی

تابلوی عمومی به تابلویی گفته می‌شود که برق مکان‌های عمومی یک ساختمان که همه ساکنان به آن دسترسی دارند (مانند راه‌پله، پارکینگ، بام و حیاط) را فراهم می‌کند. این تابلو که باید برای همه در دسترس باشد معمولاً در پیلوت نصب می‌شود. در نقشه‌ها این تابلو را با GP نمایش می‌دهند. سیستم‌های آنتن مرکزی، آیفون، اعلام حریق، موتورخانه و آسانسور نیز از این تابلو تغذیه می‌شوند.

 • تابلوی کنتور

تابلوی اصلی یا تابلوی کنتور تابلویی است که در ورودی ساختمان قرار می‌گیرد و برق تمامی واحدها و فضاهای مشترک را تأمین می‌کند. این تابلو را در نقشه‌ها با MDP نمایش می‌دهند. کابل اصلی معمولاً از سمت پایین وارد کلیدفیوز این تابلو که از نوع قابل قطع زیر بار است می‌شود.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *