محافظ برق، محافظت در برابر نوسانات برقی

محافظ تجهیزات الکتریکی

بیشتر استفاده‌کنندگان وسیله‌هایی که با برق کار می‌کنند، درصددند وسایل با ارزش برقی خود را حفاظت کنند. چرا که اکثر این نوع وسایل آن قدر ارزان نیستند.
یکی از دستگاه‌هایی که می‌تواند لوازم برقی شما را از خطرات قطع و وصل برق محافظت کند، دستگاه محافظ لوازم الکتریکی است. همان‌طور که از نام این دستگاه پیدا است، این دستگاه‌ها انواع ترانس و نگهدارنده در امر حفاظت از لوازم برقی هستند.
اما لازم است بدانید که برای هر وسیله برقی یک محافظ خاص طراحی شده است. به عنوان مثال، محافظ یخچال با محافظ کامپیوتر یا حتی محافظ‌هایی که برای یخچال‌های ساید بای‌ساید استفاده می‌شود، تفاوت دارد.
به طور معمول در هر خانه، شرکت، کارگاه و .. حداقل به یک محافظ برق نیاز خواهید داشت. از طرفی برای محافظت از وسایل گران قیمت الکتریکی در مقابل نوسانات برق باید از محافظ الکتریکی استفاده کنید تا بعدا پشیمان نشوید. برخی از چندراهی‌ها به محافظ نیز مجهز هستند.

محافظ دستگاه های الکتریکی

محافظ دستگاه های الکتریکی را بیشتر بشناسید

با افزایش استفاده از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در زندگی روزمره، مشکل کمبود چندراهی برق جهت تغذیه دستگاه‌های جدید و تازه وارد، موضوعی است که در زندگی همه انسان‌ها حداقل چندین بار اتفاق افتاده است.
چندراهی و محافظ برق دستگاهی است که می تواند شما را از تمامی این مشکلات رها کند.
امکان اتصال چند دستگاه مختلف را در یک محل فراهم می کند.
در صورتی که به درستی انتخاب شده باشد هرگز مشکل کانکتور نخواهید داشت.
با توجه به وجود سیستم محافظتی در مقابل نوسانات ولتاژ خیالتان از بابت محافظت از تجهیزات گران قیمت نظیر تلویزیون، لپ تاپ، تبلت و موبایل راحت خواهد بود.
علاوه بر این با توجه به اینکه اینگونه تجهیزات امروزه در زندگی انسانها اهمیت فراوان یافته‌اند، تولیدکنندگان مختلفی در صدد تولید تجهیزات خلاق و نوین بر آمده‌اند. برخی از خلاقیت‌ها در تولید این دست از تجهیزات عبارتند از:

 • طراحی ظاهری زیبا و مناسب محیط های مدرن یا کلاسیک
 • طراحی انعطاف‌پذیر و قابلیت تغییر شکل ظاهری در چندراهی
 • امکان اتصال به شبکه‌های کامپیوتری بی سیم جهت کنترل و قطع و وصل کردن جریان برق

محافظ برق

تفاوت محافظ های دستگاه های الکتریکی

تفاوت دستگاه‌های محافظ به سیستم درونی این دستگاه‌ها برمی‌گردد. اغلب برای یخچال‌های معمولی از محافظ‌هایی که دارای دوخروجی باشند، استفاده می‌شود. برای سایدبای‌سایدها یا محافظ‌های دستگاه‌های صوتی تصویری از محافظ‌هایی که دارای پنج خروجی هستند، استفاده می‌شود.
نوعی از محافظ‌ها هستند که کار تقویت برق را برعهده دارند و درواقع نوعی ترانس تقویتی محسوب می‌شوند؛ که تاچند دقیقه بعد از قطع برق و وصل مجدد جریان، برق را در خود ذخیره می‌کنند.
محافظ‌های تقویتی معمولا از نظر ظاهر و قیمت، با محافظ‌های معمولی متفاوت‌اند. قیمت ترانس‌‌های تقویتی به‌میزان کیلووات برق مصرفی بستگی دارد.
براساس این گزارش، درحال حاضر قیمت انواع محافظ‌های معمولی ثابت است و معمولا تفاوت، درزمان وصل مجدد برق در این دستگاه‌ها است. ضمن اینکه محافظ‌های کامپیوتر گران‌تر از محافظ‌های یخچال بوده ولی ازنظر عملکرد، تقریبا یکسان عمل می‌کنند.

در تهیه محافظ و چند راهی به چه نکاتی باید توجه داشت؟

جهت تهیه محافظ و چندراهی برق ملاحظات مختلفی را باید در نظر بگیرید. در صورتی که از این ملاحظات بی خبر باشید ممکن است امروز چندراهی تهیه کنید که پاسخگوی تمامی نیازهایتان نباشد. ملاحظاتی که در ادامه به آن اشاره می‌شود همه آن چیزی است که هنگام تهیه محافظ و چندراهی برق میبایست که در نظر بگیرید.

 • تعداد اتصالات همزمان در محل استفاده از محافظ و چندراهی برق
 • طول کابل چندراهی جهت اتصال به پریز اصلی برق
 • میزان جایی که دو شاخه‌ها یا اداپتور‌ها برای اتصال نیاز دارند
 • محل نصب، نوع و طراحی چندراهی
 • قابلیت اتصال کابل USB

این روزها تجهیزاتی که از کابل های USB جهت شارژ شدن استفاده می کنند کم نیستند. موبایل، تبلت، پاور بانک، ماشین ریش‌تراش یا اپی‌لیدی و… جزو تجهیزاتی هستند که با استفاده از پورت USB شارژ می‌شوند. در صورتی که چندراهی برقی انتخاب کنید که دارای پورت USB باشد می‌توانید از شر حمل و نقل آداپتور موبایل یا تبلت‌تان خلاص شوید. از طرفی بسیاری از تجهیزات دارای پورت‌های استاندارد هستند. مثلا این روزها تمامی تجهیزات اپل نظیر iPhone یا iPad با استفاده از کانکتور lightening شارژ می شوند. در این صورت شما با حمل یک کابل کوچک بین محل کار و منزل می توانید تجهیزات متعددی را شارژ کنید.

محافظ دستگاه های الکتریکی

 • محافظت از تجهیزات در برابر نوسانات جریان برق

بسیاری از چندراهی ها حین داشتن دیگر قابلیت‌هایی که ذکر شد دارای یک محافظ داخلی نیز هستند. این محافظ داخلی در واقع از یک فیوز و یک متعادل‌کننده جریان تشکیل شده است. متعادل‌کننده جریان زمانی که شدت نوسانات زیاد نباشد می‌تواند نوسانات را کنترل کرده و جریان برق خروجی را پایدار کند و فیوز نیز زمانی کاربرد دارد که نوسانات بیش از حد تحمل متعادل کننده باشد. دراین صورت فیوز می‌سوزد و جریان برق خروجی را قطع می‌کند و به نوسانات اجازه آسیب رساندن به تجهیزات متصل به چندراهی را نمی‌دهد.

 • امکان خاموش و روشن کردن پورت‌های چندراهی به صورت کلی یا جداگانه​

چندراهی ها ممکن است کلید خاموش و روشن شدن نداشته باشند ، یا یک کلید برای قطع جریان تمامی خروجی‌ها به صورت همزمان و در حالتی مطلوب‌تر برای هر یک از خروجی‌ها کلید جداگانه‌ای جهت قطع جریان برق داشته باشند.

 • محافظ تلفن و آنتن تلویزیون

در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین فاکتورها برای خرید محافظ و چندراهی برق را برای شما بازگو کنیم. تا هنگام خرید این نوع ابزارها با دید بازتری محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید.فروشگاه اینترنتی مستر فازمتر در حوزه تجهیزات الکتریکی انواع محافظ دستگاه های الکتریکی را به صورت عمده و جزئی ارائه می دهد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *