هواکش های خانگی و صنعتی و کاربرد های آن

هواکش خانگی

استفاده از هواکش در محیط های مختلف همیشه مورد توجه بوده است. در معماری قدیمی هم،  برای منازل سیستم تهویه هوا در نظر می گرفتند. استفاده از سیستم های تهویه در محیط های خانگی و تجاری علاوه بر جابجایی هوا به بهداشت محیط و سیستم تنفس انسان نیز می کند.
با پیشرفت تکنولوژی سیستم هوای هواکش جدید جایگزین سیستم هایی قدیمی شدند. معمولا هواکش ها بسته به محیطی که مورد استفاده قرار می گیرند، انواع مختلف و کاربرد های متفاوتی دارد. دیگر استفاده از هواکش جز ثابت همه ساختمان ها قرار گرفته است.

انواع هواکش ها و مصارف هر کدام

سیستم های تهویه بر اساس کاربردشان به دو دسته هواکش خانگی و صنعتی تقسیم می شوند که معمولا از فن های محوری برای ساخت تهویه های خانگی استفاده می شود.
از انواع هواکش خانگی برای تهویه هوا در اتاق های یک ساختمان ، اداره یا سرویس های بهداشتی استفاده می شود ، هواکش های خانگی نسبت به نوع صنعتی دارای اندازه های کوچکتر و ساختار ساده تری هستند و تعداد پره های آنها ممکن است از دو پره به بالا باشد.
هواکش ها در سه نوع مختلف به شرح زیر تولید می شوند که انواع هواکش خانگی در دسته این نوع فن ها قرار دارند.

 پروانه ای

ساده ترین نوع هواکش آکسیال خانگی، هواکش خانگی پروانه ای می باشد که پروانه آن معمولا دارای سه تا شش پره است که این پره ها معمولا فلزی یا پلاستیکی هستند و در یک قاب خارجی قرار می گیرند و نحوه اتصال آنها به الکتروموتور ممکن است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باشد.

هواکش

 لوله محوری

این نوع از فن های محوری ساختمان و عملکردی مشابه هواکش پروانه ای دارند اما با این تفاوت که پروانه ها و الکتروموتور به جای قرار گرفتن در یک قاب خارجی درون یک محفظه استوانه ای شکل قرار دارند ، از این نوع تهویه بیشتر به عنوان تهویه صنعتی استفاده می شود و کاربرد آن به عنوان هواکش خانگی کمتر است.

 پره محوری

این دسته از فن های محوری ساختمانی مشابه هواکش لوله محوری دارند با این تفاوت که در آنها قبل از هواکش پره های راهنما اضافه می شوند و تعداد این پره ها از انواع دیگر بیشتر می باشد.

 تایمردار

به دلیل اینکه بهتر است هواکش بعد از استحمام مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روشن باشد تا بتواند بخارات ایجاد شده را از محوطه حمام خارج نماید. برای این امر می توانید در صورت یافتن سیستم تهویه تایمردار از این امکان به صورت خودکار استفاده نمائید و یا اینکه حواستان باشد تا پس ازمدت زمان کافی خودتان به صورت دستی اقدام به خاموش کردن آن بکنید. البته روش دیگر هم تعویض کلید سیستم تهویه با کلید تایمردار است که این مورد نیز در بازار موجود است.

نکات مهم در هنگام خرید سیستم های تهویه

امروزه انواع هواکش خانگی در مدل ها و طرح های مختلفی برای سلیقه های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند بنابراین به دلیل وجود تنوع بالا باید در انتخاب آنها به نکات مختلفی توجه کرد.

  • میزان صدایی که تولید می کند .
  • درجه حفاظت در برابر رطوبت و گردوغبار.
  • جنس پره که شیشه ای یا پلاستیکی است.
  • توجه به محل نصب بر روی دیوار یا شیشه پنجره.

هواکش خانگی

 انتخاب اندازه ی مناسب

اگر در سقف حمام شما لوله تهویه وجود دارد و یا اگر پنجره ای در دیوار حمام شما تعبیه شده است، می توانید سیستم تهویه را بر روی آن نصب کنید. پس هنگام خرید اندازه ی دریچه ی هواکش و یا اندازه ی پنجره را در نظر داشته باشید.

انتخاب قدرت مکش مناسب

هواکش باید از نظر قدرت مکش  با حجم و متراژ حمام  یا سرویس بهداشتی شما متناسب باشد. از طرفی بتواند در هر ساعت به طور متوسط ۸ تا ۱۰ نوبت هوای حمام را تعویض نماید.
برای این امر معیاری به نام CFM وجود دارد. البته این یک معیار جهانی است و خیلی در مورد هواکش های ایرانی ارائه نمی شود.
در عوض هواکش های ایرانی پارامتری به عنوان متر مکعب در ساعت است. این پارامتر بیان می کند که این هواکش توانایی مکش چند متر مکعب در ساعت را داراست.
برای تشخیص قدرت مناسب هواکش برای حمام، می بایست ابتدا حجم حمام را با ضرب کردن مساحت کف حمام خود در ارتفاع حمام بدست آورید.
هواکش خانگی

میزان صدای سیستم تهویه

میزان صدای سیستم تهویه علاوه بر موتور به عوامل زیادی ارتباط دارد. مواردی همچون، مکان نصب، شیوه نصب، میزان اتصال درپوش هواکش به محل نصب، دمپردار بودن یا نبودن و… از جمله ی این عواملند.
با وجود اینکه برخی از هواکش ها دارای چراغ نمایشگر روشن بودن می باشند، بی صدا بودن کامل هواکش ها ممکن است باعث شود از خاموش کردن آنها غافل شوید.
تا آنجا که امکان دارد هواکش ها بزرگتر و با دور گردش کمتر بخرید. زیرا صدای کمتری ایجاد میکنند.

خرید برند گارانتی دار

یکی از مواردی که حتما باید در خرید سیستم تهویه دقت داشته باشید ضمانت محصول است. حتما مواردی را بخرید که از گارانتی معتبرتری برخوردارند. مواردی که از گارانتی بهره مند نیستند، معمولا در صورت خرابی به لحاظ قطعات یدکی نیز پشتیبانی نمی شوند و عملا از کار می افتند. مستر فازمتر فروشگاه اینترنتی تجهیزات الکتریکی انواع هواکش ها را با گارانتی معتبر ارائه می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *