داکت و تراکینگ، تفاوت ها و کاربردها آن

داکت و تراکینگ

سیستم های برق­ کشی ساختمانی در این سال­های اخیر پیشرفت های زیادی پیدا کرده­است. استفاده از داکت و تراکینگ در برق کشی های جدید ساختمانی رایج شده است .استفاده از داک باعث حفاظت از کابل ها و سیم ها می شود .با این لایه حفاظتی خطر برخورد با اشیاء و حوادث آتش سوزی کمتر می شود.
به طور کلی داکت یک محفظه پیش ساخته ای است که انواع سیم ها از سیم برق گرفته تا سیم تلفن و آنتن از بین آن رد می شود .در شبکه سازی اینترنتی در ساختمان های اداری بزرگ و کوچیک نیز از انواع داکت استفاده میشود .

داکت چیست؟

داکت جز دسته محصولات الکتریکی قرار می گیرد . کانال های پلاستیکی درب داری که برای حفاظت و زیبایی مسیر جابجایی سیستم ها و کابل ها در داخل ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
با وجود جنس پلاستیکی داکت ها اما ضد آب نیستند و در مکان هایی که در مسیر آب و بارندگی قرار می گیرد استفاده نمی شود.
داکت ها انواع مختلفی دارد و بسته به نوع کاربردشان در کابل کشی های مورد استفاده قرار می­گیرند. برای مثال در سیتم های دوربین مدار بسته ساختمانی باید از جنس پی وی سی مرغوب باشند.
انواع داکت های عرضه شده در بازار به صورت پایه بلند و معمولی در سایز های ۹،۶،۵ و ۴ و در سایز های کوچک با ارتفاع کم در سایز های ۳٫۵،۳،۲٫۵،۲،۱٫۵و ۱ هستند. بسته به اندازه هر داکت تعداد سیم هایی که از داخل آن عبور می کند متفاوت است .

داکت و تراکینگ

انواع داکت و کاربردهای هر کدام

داکت ساده

کاربرد این داکت ها معمولا در ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری است. هم به صورت پشت ساده و هم چسب دار تولید می شوند. استفاده از داکت های پشت چسب دار ساده تر است .

داکت شیار دار

تفاوت این داکت ها با نوع ساده شیارهای روی آن است. این نوع داکت ها به طور معمول در تابلو های فشار قوی و فشار ضعیف  مورد استفاده قرار می گیرند . بر روی درب آن قفل هایی وجود دارد که از بازشدن درب ها در زمان استفاده جلوگیری کند.

داکت پارتیشن دار

این نوع از داکت و ترانکینگ ھا تجهیزاتی می باشند که بسیار کاربرد دارند و در ساختمان سازی مدرن مورد استفاده قرار می گیرند.
مدل ساده این محصولات انواع داکت پارتیشن بندی شده می باشد که در حقیقت به صورت یک کانال درب دار می باشد و قسمت درونی آن توسط یک صفحه یا دیواره جدا شده و پارتیشن بندی شده است. به ھمین دلیل به منظور قرارگیری دو مدل سیم یا کابل متفاوت بدون ایجاد نویز مورد استفاده قرار می گیرد . برای نمونه در این داکتھا می توانید سیم برق و سیم تلفن را به طور همزمان و بدون به وجود آمدن مشکلی در آن قرار دهید.

انواع داکت

داکت زمینی

این محصول کاملا روی زمین قرار می گیرد و با داشتن پارتیشن ھای درونی به منظور جابجایی سیم ھا و کابل ھای گوناگون مورد استفاده

قرار می گیرد .در واقع به منظور مدیریت کابل ھا به آسانی می توان از مدل کف خواب استفاده کرد.

داکت لوله ای

امروزه به دلیل توسعه سیستم گرمایشی در کف ساختمان ھا از داکتھای لوله ای به منظور عبور لوله ھای گرمایشی از کف محیط ھای داخلی استفاده می شود.

فروشگاه اینترنتی مستر فازمتر ارائه دهنده انواع داکت، تراکینگ و تجهیزات شبکه به صورت خرده و عمده با بهترین کیفیت و کمترین قیمت.

انواع تراکینگ

 تراکینگ چیست؟

محصول تخصصی تر از داکت می باشند. تراکینگ به صورت کانالی دربسته می باشند و به منظور جابجایی سیم ھای برق مخصوصا در جریان ھای فشار ضعیف مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل اینکه اغلب به صورت دید در محیط قرار می گیرند امکان دارد دارای پوشش ھای رنگی یا سفید باشند که علاوه بر ایجاد امنیت سبب ایجاد زیبایی در مکان شوند.

 انواع تراکینگ و کاربرد های آن

در حقیقت مدل ھای مختلف تراکینگ مناسب ترین روش به منظور پیاده سازی شبکه ھای ساختار یافته می باشند و می توان با ھزینه کم و نصب راحت از خصوصیات آن ها بهره  برد.

تراکینگ دیواری

این محصول به منظور جابجایی و حرکت سیستم ھای برق نرمال ، برق اضطراری ، یو پی اس ، شبکه ھای کامپیوتری ، سیستم ھای صوتی و تصویری و غیره می باشند و جایگزین سیستم سنتی لوله کشی برق شده و به وسیله آن به آسانی می توان به منظور تغییرات و گسترش کابل ھا دسترسی داشت.

انواع تراکینگ

 تراکینگ دفنی

به منظور جابجایی و توزیع سیستم ھای فشار قوی و فشار ضعیف می توان از انواع داکت و تراکینگ دفنی استفاده کرد که این محصولات در ساختمان ھا به طور توکار در سطح کف یا زیر کف کاذب نصب می شوند و سیم و کابلھا درون آنھا قرار می گیرند. ھمچنین از این محصول به منظور طراحی شبکه ھای شطرنجی و عنکبوتی استفاده می شود و از مزایای آن می توان به آسانی در تغییرات و یا بیشتر کردن حجم کابل ھا نسبت به سیستم ھای سنتی نام برد.

تراکینگ ستونی

در گذشته به منظور نصب انواع کلیدھا و پریزھای توکار نیاز بود که حتما روی دیوار برش ھا یا حفره ھایی ایجاد شود تا کلید و پریزھای متفاوت در آنھا قرار گیرند ولی در حال حاضر در سیم کشی جدید برق از انواع تراکینگھای ستونی بکار برده می شود که از محفظه ھایی جدا از هم به منظور کابل ھای گوناگون تشکیل شده است و می توان انواع پریزھای برق ، کامپیوتر ، تلفن و غیره را درون آنھا قرار داد و در این صورت احتیاجی به ایجاد حفره در دیوار نیست.

به طور کلی داکت و تراکینگ  محفظه های امن به منظور ممانعت از ضربات مکانیکی است. از این محصول می توان در محیط ھای اداری ، اتاق ھای کنفرانس ، اتاق ھای کامپیوتر ، محیط ھای آموزشی و غیره استفاده کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *